Laboratorium symulacyjne Światowego Morskiego Systemu Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa (GMDSS)

Nowoczesny interaktywny symulator GMDSS - TRANSAS TGS 5000 składa się ze stanowiska instruktora oraz z siedmiu, podwójnych stanowisk szkoleniowych.
Instruktor ze swego stanowiska może zlecać zadania szkoleniowe i kontrolować ich realizację, jak również może zaprezentować treści szkoleniowe w prezentacji multimedialnej.

Szkolenie na symulatorze może odbywać się w trzech trybach:
1) praca stanowisk szkoleniowych grupowo we wspólnym środowisku;
2) praca stanowisk szkoleniowych w odseparowanych środowiskach do samodzielnej nauki;
3) tryb mieszany.

Symulator pozwala na stworzenie "warunków morskich" na każdym stanowisku szkoleniowym, z uwzględnieniem takich czynników jak ruch statku wg GPS, zmiana obszaru żeglugi, propagacja fali radiowej, zakłócenia/szumy w odbiorniku, etc.
Osoby szkolone mogą brać udział w predefiniowanych scenariuszach treningowych, które można określić dla warunków łączności priorytetowej statku (z uwzględnieniem łączności w akcjach SAR), łączności ogólnej (publicznej), etc.

W ramach symulatora możliwe jest szkolenie w zakresie obsługi i procedur prowadzenia łączności za pomocą urządzeń i podsystemów składowych systemu GMDSS, a także niektórych elementów wspomagających, nie wchodzących w skład systemu:

• radiostacja VHF - DSC i radiotelefonia;
  • radiostacja MF/HF - DSC i radiotelefonia;
  • terminal satelitarny Inmarsat C z odbiornikiem EGC;
  • terminal satelitarny Inmarsat FleetBroadBand;
  • terminal satelitarny Inmarsat Fleet77;
  • odbiornik NAVTEX;
  • morska radiopława awaryjna EPIRB;
  • transponder radarowy SART;
  • nadajnik AIS-SART;
  • przenośny radiotelefon GMDSS;
  • terminal radioteleksu NBDP;
  • odbiornik GPS;
  • urządzenie nadawczo-odbiorcze AIS;
  • tablica zasilania elektrycznego stacji statkowej GMDSS;
  • panel alarmowy;
  • radar nawigacyjny m.in. do współpracy z transponderem radarowym SART;
  • radiotelefon VHF do łączności z jednostkami żeglugi powietrznej w akcjach SAR;
  • radionamiernik VHF;
  • mapa morska ze zmianami pozycji statku;
  • publikacje służbowe.

Pomieszczenie jest przestronne, nowocześnie wyposażone i zapewnia wysoki komfort pracy.
Zainstalowano profesjonalne panele akustyczne dla poprawy jakości prowadzonych zajęć, system audiowizualny z projektorem i ekranem, efektywną wentylację oraz klimatyzację na upalne dni.
Natężenie oświetlenia może być regulowane dla zapewnienia właściwej ergonomii pracy przy wielogodzinnych sesjach ćwiczeń.