Parada Niepodległości 2022

W dniu 11 listopada 2022 roku władze oraz studenci Wydziału Nawigacyjnego uczestniczyli w Paradzie Niepodległości, która uświetniła obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gdyńska Parada Niepodległości była główną atrakcją wydarzeń, jakie w dniu 11 listopada 2022 roku odbywały się w przestrzeni miasta. W tym roku barwny korowód przeszedł inną trasą niż zazwyczaj – wyruszył z al. Marszałka Piłsudskiego i przeszedł ulicą Świętojańską do Skweru Kościuszki, gdzie przed pomnikiem Polski Morskiej odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej i delegacji organizacji społecznych uświetnione wojskową asystą honorową. Z ramienia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, w asyście kompanii reprezentacyjnej, kwiaty pod Pomnikiem Polski Morskiej złożyli: JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, Prorektor ds. Nauki dr hab. Dariusz Barbucha, prof. UMG, Prorektor ds. Studenckich dr hab. inż. Mirosław Czechowski, prof. UMG, Kanclerz mgr Filip Malata oraz p.o. Przewodniczącego Parlamentu Studentów Jakub Strzelczyk.

Podczas przemarszu zaprezentowały się grupy reprezentujące gdyńskie szkoły, uczelnie, organizacje społeczne. Uniwersytet Morski w Gdyni, reprezentowany tego dnia przez władze Uczelni, wykładowców, pracowników i studentów, stanowił jedną z najliczniejszych grup biorących udział w defiladzie.

Wydział Nawigacyjny reprezentowali tego dnia licznie przybyli studenci oraz przedstawiciele władz Wydziału – Prodziekan ds. Dydaktyki i Organizacji Studiów dr inż. Przemysław Dziula, Prodziekan ds. Studenckich i Promocji dr inż. Adam Kaizer, Prodziekan ds. Morskich, Współpracy i Rozwoju dr inż. kpt. ż.w. Przemysław Wilczyński, prof. UMG.

Studenci Wydziału Nawigacyjnego - członkowie Kompanii Reprezentacyjnej UMG, szli na czele uniwersyteckiego szyku. W wydarzenie aktywnie zaangażowali się również studenci z Koła Naukowego Innowacyjnych Systemów Transportowo-Logistycznych, którzy licznie przybyli tego dnia, by wziąć udział w defiladzie. Część z nich zaprezentowała się w uniwersyteckich mundurach, niektórzy wystąpili w strojach piratów oraz w kombinezonach z „Daru Młodzieży”. Żona Posejdona, Amfitryta, również reprezentowała Wydział Nawigacyjny.

Parada Niepodległości zakończyła się o godz. 13.00. Wszyscy studenci i pracownicy Uczelni, którzy brali w niej udział, zaproszeni zostali do Parku Rady Europy na przepyszne rogale marcińskie i grochówkę. Wcześniej wykonane zostało tradycyjne zdjęcie grupowe.

Wyrażamy serdeczne podziękowania pracownikom, studentom, a także Kołu Naukowemu Innowacyjnych Systemów Transportowo-Logistycznych - dzięki Waszej obecności godnie zaprezentowaliśmy nasz Wydział oraz Uczelnię.

Do zobaczenia za rok!

B. von Schada Borzyszkowska