Pracownik naukowy WN w gronie Top 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie

W prestiżowym gronie 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie po raz kolejny znaleźli się badacze z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, w tym pracownik naukowy Wydziału Nawigacyjnego.

Lista Top 2% najbardziej wpływowych naukowców z całego świata, przygotowywana przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda, obejmuje badaczy z całego świata.

Lista tworzona jest w oparciu o dorobek naukowy poszczególnych badaczy według indeksu bibliometrycznego. Wśród kryteriów oceny znajdują się m.in.: liczba cytowań przez innych autorów, indeks Hirscha czy też pozycja i rola danego badacza na liście autorów publikacji.

Lista Top 2% obejmuje dwa rankingi. Pierwszy z nich uwzględnia osiągnięcia naukowe poszczególnych naukowców od początku ich kariery (do końca 2021 roku). Drugi ranking dotyczy osiągnięć z danego roku kalendarzowego – w tym przypadku 2021 roku - w którym to rankingu wyróżniony został dr inż. Mariusz Specht z Katedry Transportu i Logistyki Wydziału Nawigacyjnego

W rankingu osiągnięć naukowych od początku kariery znaleźli się:

• prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, Katedra Elektroenergetyki Okrętowej, Wydział Elektryczny, Prorektor UMG ds. Współpracy i Rozwoju
  • prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki, Katedra Elektroniki Morskiej, Wydział Elektryczny, Dziekan Wydziału

W drugim rankingu, uwzględniającym osiągnięcia z roku 2021, znaleźli się:

• dr inż. Agnieszka Lazarowska, Katedra Automatyki Okrętowej, Wydział Elektryczny
  • dr hab. Zbigniew Otremba, prof. UMG, Katedra Fizyki, Wydział Mechaniczny
  • dr inż. Mariusz Specht, Katedra Transportu i Logistyki, Wydział Nawigacyjny
  • dr inż. Paweł Górecki, Katedra Elektroniki Morskiej, Wydział Elektryczny

W rankingu dotyczącym całego dorobku naukowego, pośród około 196 tysięcy naukowców z całego świata, zostało wyróżnionych 1058 badaczy z Polski. Natomiast w rankingu dotyczącym dorobku naukowego wyłącznie za 2021 rok, w gronie około 200 tysięcy naukowców z całego świata znalazło się 1092 polskich badaczy.

Pełna lista znajduje się na stronie internetowej: September 2022 data-update for "Updated science-wide author databases of standardized citation indicators" - Elsevier BV (digitalcommonsdata.com)

B. von Schada Borzyszkowska