15. edycja międzynarodowej konferencji TransNav

Po raz piętnasty naukowcy z całego świata spotkali się w Gdyni na międzynarodowej konferencji „International Conference on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation TransNav 2023”. Wydarzenie to organizowane jest przez Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, wspólnie z prestiżowym brytyjskim The Nautical Institute.

Trzydniowa konferencja adresowana jest do środowisk naukowych. Ma na celu transfer wiedzy, doświadczeń i badań dotyczących różnych aspektów nawigacji, w tym bezpieczeństwa nawigacji i transportu morskiego. Pomysłodawcą TransNav jest JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit. Witając uczestników wydarzenia, JM Rektor zwrócił ich uwagę na rosnące zainteresowanie konferencją i coraz większą liczbę uczestników każdej kolejnej edycji:

„Konferencja TransNav rozwija się, z każdą edycją jest coraz większa. W tym roku zgromadziła członków komitetu naukowego i recenzentów z 79 krajów świata.”

15. edycja międzynarodowej konferencji „International Conference on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation TransNav” poświęcona jest zagadnieniom z dziedziny transportu wodnego, nawigacji, mobilności ludzi i ładunków w kontekście energii, infrastruktury, środowiska, bezpieczeństwa oraz ekonomii.

Pierwszego dnia konferencji JM Rektor wręczył nagrody, które przyznawane są od 2019 roku. Nagrodę „Ulisses Award” decyzją kapituły konkursowej otrzymał kpt. Andre LeGoubin – przewodniczący The Nautical Institute.

„Wielu z nas zbliża się do końca swojej kariery, ważne jest więc, abyśmy uwzględnili w naszych dyskusjach następne pokolenia marynarzy. Przywódcy jutra są tu dziś z nami. Są na naszych statkach, są w naszych biurach, w naszych szkołach i w naszych domach oraz na naszej konferencji. Musimy zaangażować we współpracę tych młodych specjalistów, podzielić się z nimi naszą wiedzą, doświadczeniami i naszymi przemyśleniami, bo to oni będą nawigować sektor morski ku przyszłości” – podkreślił kpt. Andre LeGoubin.

Nagrodę „Hevelius Award” za szczególne zasługi dla rozwoju nawigacji otrzymał Dziekan Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dr hab. inż. Tomasz Neumann, prof. UMG.

15. edycja międzynarodowej konferencji „International Conference on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation TransNav” zgromadziła ponad 200 uczestników.

Konferencja zakończy się w piątek, 23 czerwca 2023 roku.

B. Tobieński