Ostatnie pożegnanie prof. Jacka Januszewskiego

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dr. hab. inż. Jacka Januszewskiego, prof. UMG, wieloletniego nauczyciela akademickiego, byłego zastępcy dyrektora Instytutu Nawigacji Morskiej ds. dydaktycznych, Kierownika Katedry Nawigacji Technicznej, Kierownika Katedry Nawigacji, członka Senatu Uczelni.

Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia składają

Dziekan i Pracownicy Wydziału Nawigacyjnego
Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Prof. Jacek Januszewski urodził się w 1948 roku w Gdyni. W 1972 roku ukończył w Paryżu Ecole Speciale de Mecanique et Electricite. W 1981 roku na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdań­skiej uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w 1992 roku otrzymał stopień doktora habilito­wanego nauk technicznych w zakresie geodezji i kartografii, geodezji wyższej na Wydziale Geo­dezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

Od 1973 roku do 30 września 2021 roku był pra­cownikiem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W latach 1985-1987 jako zastępca dyrektora ds. dydaktycznych organizował działalność Insty­tutu Nawigacji Morskiej. Od 1997 do 2006 roku był kierownikiem Katedry Nawigacji Technicz­nej, a od roku 2017 do 2019 Katedry Nawigacji. Wieloletni członek Senatu WSM i AMG.

Jego zainteresowania badawcze obejmowały nawigacyjne systemy satelitarne, problemy eks­ploatacyjne, geometrię systemu, widzialność sa­telitów w akwenach otwartych i ograniczonych, wykorzystanie systemów w transporcie morskim i lądowym, naziemne systemy radionawigacyjne.

W latach 80. uczestniczył w pracach nauko­wo-badawczych dotyczących „porządkowa­nia nawigacji” w polskiej strefie odpowiedzial­ności na południowym Bałtyku. W latach 90. XX w. poświęcił się przede wszystkim bada­niom problemów eksploatacyjnych systemów GPS i GLONASS. Następnie zakres badań zo­stał poszerzony o budowany przez Europę od podstaw system Galileo oraz o nieprzerwanie rosnący udział systemów satelitarnych w trans­porcie morskim i lądowym.

Promotor 248 prac magisterskich i inżynier­skich na Wydziale Nawigacyjnym oraz na Wy­dziale Elektrycznym, recenzent pracy habilita­cyjnej i doktorskiej. Autor 154 publikacji naukowych, 8 podręczni­ków i monografii.

Za swoje zasługi otrzymał nagrody Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej (1983 i 1993), Złoty Krzyż Zasługi (2002), Brązowy Krzyż Za­sługi (1994), Medal Edukacji Narodowej (1998), Złotą Odznakę Zasłużony Pracownik Morza (1992), 23 nagrody JM Rektora Uczelni.

A. Kaizer